Najlepsze sposoby na upały
O tym, że Polacy lubią narzekać nikogo przekonywać raczej nie trzeba. Zazwyczaj dobrze narzeka się na pogodę. Jesienią, że deszcze i plucha, zimą, że nie ma śniegu lub jest go za dużo, wiosną, że wciąż zimno i pada w majówkę. Bo cały rok czekamy na lato, a latem też zazwyczaj jest jakoś nie tak. Pięknie na dworze jest głównie wtedy, gdy jesteśmy w pracy. A niech tylko zachce nam się urlopu, albo pojawi się upragniony weekend, wtedy jak na zawołanie deszcze, burze, niska temperatura.
Tym razem jednak dopadła nas inna skrajność, fala upałów od kilku dni utrudnia nam funkcjonowanie i skutecznie hamuje zapał do działania. W tym przypadku ewentualne narzekania są jednak w pełni uzasadnione, bo upał może być niebezpieczny.
Szczególnie narażone są osoby starsze, dzieci i niemowlęta, osoby z nadwagą lub niedowagą, osoby nadużywające alkoholu, a także cierpiące na schorzenia układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę, nadczynność lub niedoczynność tarczycy oraz choroby skóry. Nawet dla osoby w pełni zdrowej upał może być niebezpieczny, jeśli nie zadba o właściwą ochronę przed słońcem. Jak sobie radzić w dni, kiedy niemal kończy się skala naszych domowych termometrów? Oto 7 najlepszych sposobów na zwycięską walkę z upałem:
1) Przede wszystkim WODA i MIĘTA – przy wysokich temperaturach łatwo się odwodnić, dlatego należy pamiętać o wypijaniu co najmniej 2-3 litrów napojów. Najlepiej wybierać wodę lub soki (o niskiej zawartości cukru). Doskonałym napojem jest napar z mięty, która dzięki zawartości mentolu wpływa na receptory powodując odczucie chłodu. Unikajmy natomiast kawy (działa moczopędnie), napojów bardzo zimnych (szok termiczny i błędny sygnał dla organizmu, że jest zimno więc należy się dogrzać), z dużą zawartością cukru (gaszą pragnienie tylko na krótko) i alkoholu (wypłukuje wodę z organizmu).

Mięta chłodzi dzięki mentolowi
2) GORĄCA HERBATA – zazwyczaj przy wysokich temperaturach nie mamy ochoty na nic ciepłego, a świeżo zaparzoną herbatę traktujemy jako napój rozgrzewający. W sytuacji, gdy żar się leje z nieba gorąca herbata skutecznie ochładza nasz organizm. Dzieje się tak z kilku powodów: po pierwsze reagują na nią obecne na języku receptory TRPV1, które dają sygnał organizmowi, że należy pozbyć się nadmiaru ciepła, wzmaga to wytwarzanie potu, którego parowanie skutecznie nas chłodzi; po drugie organizm nie musi podejmować wysiłku podniesienia temperatury napoju zbyt zimnego w stosunku do temperatury ciała; po trzecie, podnosimy temperaturę ciała, dzięki czemu różnica między naszą ciepłotą, a temperaturą zewnętrzną zmniejsza się i mniej odczuwamy gorąco.

Mieszkańcy ciepłych krajów dawno odkryli, że to właśnie gorąca herbata chłodzi najlepiej
3) OSTRE JEDZENIE – podobnie jak gorąca herbata, również ostre potrawy oddziałują na receptory na języku wzmagając wydzielanie potu. Dzięki temu nasz organizm lepiej się chłodzi. Nic dziwnego, że w kuchniach ciepłych krajów (tajska, afrykańska, indyjska) dominują potrawy tak ostre, że dla wielu Europejczyków są nie do zjedzenia.

Ostre jedzenie także pomaga w upały
4) JOGURT – działa orzeźwiająco i wspomaga trawienie, które bywa utrudnione w warunkach wysokiej temperatury. Szczególnie polecamy, znany z krajów arabskich, napój o nazwie ayran, będący mieszanką dobrze schłodzonego jogurtu (najlepiej greckiego lub bałkańskiego), wody i soli. Idealnie gasi pragnienie, dostarcza odpowiednich minerałów i dobrze się trawi.

Jogurt – wspomaga trawienie i orzeźwia
5) OWOCE – zwłaszcza te o dużej zawartości wody, takie jak melony, arbuzy, pomarańcze, czy grejpfruty. Działają orzeźwiająco, nawadniają organizm i zawierają zbawienne antyoksydanty, które zmniejszają ryzyko miażdżycy, chorób nowotworowych i opóźniają procesy starzenia się. Aby uzyskać pyszną chłodną przekąskę, można także zamrozić winogrona.

Arbuz doskonale zgasi pragnienie w gorące dn
6) Sprytna MROŻONA GĄBKA pomoże schłodzić ciało – w upalny dzień warto namoczyć czystą gąbkę, umieścić ją w woreczku i zamrozić. Kiedy zrobi się nieznośnie ciepło, wyjmujemy gąbkę z woreczka i chłodzimy kark i przedramiona, a dzięki właściwościom samej gąbki woda nie będzie po nas spływać, ale wchłonie się w nią. Innym przydatnym trikiem jest zamrożenie poszewek na poduszki (również w szczelnym woreczku), które wieczorem pozwolą nam zasnąć w przyjemnym chłodzie.
7) DOMOWY KLIMATYZATOR – nie trzeba wcale kupować klimatyzacji, by zapewnić sobie powiew chłodnego powietrza. Wystarczy umieścić zamrożone butelki wody w strumieniu powietrza z wiatraka, ochłodzi to temperaturę powietrza, a nam da upragnioną ulgę.
Artykuł pochodzi ze strony: www.czarnowo.com.pl
Najnowsze komentarze